JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 63
Αποτυχία φόρτωσης αρχείου XML
xanthi  panthrakikos  mgs  orestiada  komotini  aspida  kiklopes  faros Nikh Alexandroupolis  M.G.S. A.E. Enosi Komotinis Logo

Ο Εθνικός το ντέρμπι

Ο Εθνικός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής στην Α΄Έβρου αφού επικράτησε της Καππαδοκίας με 2-1. Το νεανικό συγκρότημα του Σάκη Παπαράδη, πέτυχε την πρώτη του νίκη επί της δυνατής και φιλόδοξης Καππαδοκίας, με τις δυο ομάδες να αφήνουν υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά, με τις δυο ομάδες να μάχονται και να αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο.

Στο 35' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μετά από διπλή προσπάθεια του Γιάννη Μαλασίδη Γιάννη, ενώ στη σημαντικότερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, στο 43' οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Μαρασλή αλλά το σουτ του το εξουδετέρωσε ο Κυριακίδης.  Στο 62΄ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Παγωνίδη από τον Νοτόπουλο, υπό τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, που υποστήριζαν ότι το κράτημα ήταν εκτός περιοχής

Το πέναλτι το εκτέλεσε εύστοχα ο Βουλγαράκης κάνοντας το 2-0 υπέρ του Εθνικού. Στο 65' ήταν σειρά της Καππαδοκίας να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Παμπορίδη και ο Καπανίδης να μειώσει σε 2-1. Στο 67΄ προσπάθεια του Νότη και στο 78΄ του Παπανικολάου για Καππαδοκία και Εθνικό αντίστοιχα σταμάτησαν από τους βοηθούς ως οφσάιντ.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μαρμαρίδης, Αγούδης, Δούπας, Μπορδούνης, Πεχλιβανίδης, Μωραίτης, (68' Γιώργοσς Μαλασίδης), Βουλγαράκης, Παγωνίδης, (89' Μάμαλος), Μαλαδάκης, Γιάννης Μαλασίδης (56' Παπανικολάου)

ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ:  Βογιατζής, Βάρναλης, (42' Καπανίδης), Τσορμπαυτζίδης, Τήλας, Νοτόπουλος, Ζηκουρίδης, Κωστικίδης, (60' Μακιτσιάν), Κυριακίδης, Παμπορίδης, Μανδήλας, (63' Νότης), Μαρασλής