xanthi  panthrakikos  mgs  orestiada  komotini  aspida  kiklopes  faros Nikh Alexandroupolis  M.G.S. A.E. Enosi Komotinis Logo

Κατώτερη των περιστάσεων η Ασπίδα στο Αγρίνιο

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η ανδρική ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης στο Αγρίνιο και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την τοπική ομάδα με 77-61.


Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι συγκεντρωμένοι και βγάζοντας πολλή ενέργεια στην άμυνα οδήγησαν τους παίκτες της Ασπίδας σε σωρεία λαθών, που τα εκμεταλλεύτηκαν και προηγήθηκαν νωρίς 23-10 για να κλείσουν το ημίχρονο με 36-19.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ξάνθης προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στους δέκα πόντους, αλλά τα πολλά και φτηνά λάθη και η έλλειψη ενέργειας και διάθεσης στην άμυνα δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.
Στην έλλειψη πάθους και στα πολλά λάθη στάθηκε ο προπονητής της Ασπίδας, μετά το τέλος του παιχνιδιού και τόνισε την ανάγκη οι παίκτες να αλλάξουν άμεσα νοοτροπία, να βγάλουν στο παρκέ περισσότερο πάθος και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Ξάνθης υποδέχεται στο Εύμοιρο το Ανατόλια, σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 36-19, 57-41, 77-61

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης Κ.): Αμούτζιας 8(2), Παπαδάκης 8(1), Γρούδος 9, Τσιώγκας 5, Κλωνάρας, Κουτσογιάννης 5(1), Γκέλιος 15(3), Απιδόπουλος 3(1), Θεοδωρίδης 3, Μασμανίδης 2, Σαββίδης 3(1).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Ίκαροι Σερρών- Πευκοχώρι 66-51
Ερμής Λαγκαδά- Ελίμεια 78-54
Μαχητές Δόξα Πευκών- Τιτάνες Παλαμά 73-62
Ανατόλια- Καβάλα 85-83
Αγρίνιο- Ασπίς Ξάνθης 76-61
Χαλκηδόνα-Γέφυρα 59-64
Χθες: Στρατώνι – Χαρίλαος Τρικούπης 67-79
Ρεπό: Φάρσαλα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Χαρίλαος Τρικούπης 22 (10-2)
2. Ίκαροι Σερρών 20 (9-2)*
3. Καβάλα 19 (8-3)*
4. Ερμής Λαγκαδά 19 (8-3)*
5. Στρατώνι 18 (6-6)
6. Μαχητές/Πειραματικό 18 (7-4) *
7. Φάρσαλα 17 (6-5)*
8. Ευρώπη Πευκοχωρίου 17 (6-5)
9. Ανατόλια 17 (6-5)*
10. Αγρίνιο 16 (5-6)*
11. Γέφυρα 15 (4-7)*
12. Ασπίδα Ξάνθης 15 (4-7)*
13. ΓΑΣ Χαλκηδόνας 15 (3-9)
14. Ελίμεια 12 (1-10)*
15. Τιτάνες Παλαμά 11 (1-9)*
*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13η, 14/01)
Χαρίλαος Τρικούπης – Χαλκηδόνα
Γέφυρα – Αγρίνιο
Πευκοχώρι – Φάρσαλα
Ελίμεια – Ικαροι Σερρών
Τιτάνες Παλαμά – Ερμής Λαγκαδά
Καβάλα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Ασπίδα Ξάνθης – Ανατόλια
Ρεπό: Στρατώνι

Aλεξανδρούπολη