xanthi  panthrakikos  mgs  orestiada  komotini  aspida  kiklopes  faros Nikh Alexandroupolis  M.G.S. A.E. Enosi Komotinis Logo

Ε, κάπως έτσι.. η Νίκη επιστρέφει εκεί που τις αρμόζει !

Με παραφρασμένους τους στίχους του γνωστού τραγουδιού τα κορίτσια του Ιπποκράτη Δήμητσα, πανηγύρισαν στο τρίτο σετ, (όταν και πήραν το πολυπόθητο 2ο σετ που χρειαζόταν), την κατάκτηση του πρωταθλήματος !!!

Τελευταία αγωνιστική που θα έκρινε και την πρωταθλήτρια σήμερα στην Αλεξανδρούπολη και η ΝΙΚΗ χρειαζόταν απλά 2 σετ για να πανηγυρίσει....και τα κατάφερε !!! Έτσι λοιπόν παρά την ήττα της με 2-3 από την Α.Ε.Κομοτηνής, εκμεταλευόμενη την υπέρ της διαφορά , του ενός σετ, στους μεταξύ τους αγώνες, τερμάτισε πρώτη, στον Δ' όμιλο του πρωταθλήματος Β' Εθνικής ΓΥΝΑΙΚΩΝ, κερδίζοντας έτσι την άνοδο στην Α2 για την αγ. Περίοδο 2015-16. Το παιχνίδι ήταν διαφήμιση για το άθλημα, σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με την παρουσία φίλων του βόλεϊ, του ποδοσφαίρου και του ...Χάντμπολ !!

Το α' σετ ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 6-1 υπέρ της Νίκης. Τα κορίτσια του Δ.Κιοσσέ δεν το έβαλαν κάτω όμως. Ροκάνισαν την διαφορά , ισσορόπισαν το ματς και προηγήθηκαν με 15-17! Κάπου εκεί μέτρησε η κλάση της αρχηγού της ΝΙΚΗΣ , Τζένης Καλογεροπούλου που με βοήθεια αποφασιστικό μπλοκ της Δ.Λαμπρίδου , ψυχραιμία απ όλη την ομάδα και το σετ κατακτήθηκε με 25-23 μέσα σε αποθέωση των φίλων της ΝΙΚΗΣ !

Οι αθλήτριες της Α.Ε.Κομοτηνής νιώθοντας την πίεση της ήττας, αντέδρασαν σωστά στο β'σετ και αποδίδοντας πολύ καλό βόλλευ , με πίεση στο σέρβις και κυνηγώντας όλες τις μπάλλες στην άμυνα, πήραν σημαντική διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ , το οποίο κατέκτησαν με 20-25!

Το γ' σετ έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις και καταπληκτικό βόλλευ κι απ τις δύο ομάδες που δικαίωσαν τη φήμη τους και απέδειξαν ότι δίκαια βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας όλη τη χρονιά ! Η γηπεδούχος ομάδα της ΝΙΚΗΣ ήθελε ένα σετ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα, γι αυτό μπήκε στο σετ αποφασιστικά –δυνατά και ψύχραιμα. Με πίεση στο σερβις και ένα ανεπανάληπτο show της κεντρικής Έλενας Χαρισιάδου σε «πρώτο χρόνο» και μπλοκ δημιουργούσε και διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (6-2 και 10-5) που της εξασφάλιζε το πολυπόθητο «χρυσό σετ» . Τα κορίτσια της Κομοτηνής προσπάθησαν να αντιδράσουν με πρωταγωνίστριες την καταπληκτική Παπαδοπούλου και την Βασιλακοπούλου, αλλά η «μαέστρος» Κλειώ Βενέτη έδινε το δικό της show και απ το σερβις εκτός απ τις πάσσες της, που εκμεταλευόταν σχεδόν τέλεια η Εύα Νικολαίδου με την Γωγώ Δεδούση που αποτελούσαν τις αιχμές του δόρατος επιθετικά. Η στυλοβάτης και ιθύνων νους της υποδοχής και άμυνας, Ελένη Λυμπεροπούλου, για άλλο ένα ματς με την εμπειρία και την ψυχραιμία που την διακρίνει, έδινε ρεσιτάλ στα μετόπισθεν και συντηρούσε έτσι την διαφορά στο σκορ (17-12). Το κεντρικό δίδυμο Λαμπρίδου-Χαρισιάδου ύψωνε ανυπέρβλητο τείχος και η διαφορα αυξανόταν (22-14). Κάποια επιπόλαια λάθη της ΝΙΚΗΣ στην υποδοχή έφεραν ένα 4-0 για την ΑΕ Κομοτηνης (22-18). Κάπου εκεί τα πράγματα πήραν όμως την φυσιολογική τους εξέλιξη και με ένα σερί 3-0 τα κορίτσια του Ιπ. Δήμητσα κατέκτησαν με 25-18 το κρισιμότερο σετ της χρονιάς, αυτό που της έχρισε πρωταθλήτριες. Η συνέχεια ήταν απερίγραπτη...φωνές και κραυγές χαράς –αποφόρτισης και κλάματα από συγκίνηση και υπερένταση...Προπονητικό team αθλήτριες-Διοίκηση και φίλαθλοι μια μεγάλη αγκαλια και ένα απίστευτο πανηγύρι στο κέντρο του γηπέδου !!! Οι κόποι μιας ολόκληρης χρονιάς βγήκαν στο παρκέ. Μια μεγάλη πορεία με πολλά προβλήματα έφτασε με επιτυχία στο τέλος !!!

Δίκαια τα κορίτσια της ΝΙΚΗΣ πανηγύρισαν τόσο έξαλλα δικαιώνοντας τον πρόεδρο κ. Χαρπαντίδη τα μέλη της διοίκησης και τους προπονητές κ.κ. Ιπποκράτη Δήμητσα και Γιάννη Κούτρα !

Στο δ' σετ παίζοντας πια ελεύθερα και με αλλαγές η ΝΙΚΗ (Μαρκίδου, Γίτση, Κωνσταντινίδου, Τσιακίρη, Αργύρη) και η Α.Ε. Κομοτηνής, πρόσφεραν θέαμα και συγκινήσεις με εναλλαγές στο σκορ που κατέκτησε τελικά 27-29 η Κομοτηνή. Στο ται-μπρεικ τα κορίτσια της ΝΙΚΗΣ ονειρευόταν μάλλον (Φυσιολογικά) την Α2 και υπέκυψαν με 10-15.

Η Διαμόρφωση των σετ: 2-3 (25-23, 20-25, 25-18, 27-29, 10-15).
Νίκη Αλεξανδρούπολης (Ιπποκ.Δήμητσας): Χαρισιάδου, Δεδούση, Καλογεροπούλου©, Βενέτη, Λαμπρίδου, Νικολαΐδου, Λυμπεροπούλου (L) / Μαρκίδου, Γίτση, Κωνσταντινίδου, Τσιακίρη, Αργύρη.

ΑΕ Κομοτηνής (Δημ.Κιοσσές): Σιούγγαρη, Παπαδοπούλου, Λυγγέρη Ε. Βασιλακοπούλου, Ιωαννίδου, Τριανταφυλλίδου, Μπογιατζή (L) / Σουλτάνη, Τσούκα, Μπανιώτη, Λυγγέρη Γ. Τσιλίκα (L).
Ρεπορτάζ: Θεόδωρος Μαυρίδης